Haber

Emine Erdoğan, Türk Eğitim Tarihi Sergisini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Maarif: Türk Eğitim Tarihi Sergisi”ni ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Vakfı’nın 100. yıl etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Milli Kütüphanesi Selçuklu Müzesi ve Stand Salonu’nda geçtiğimiz ay açılan sergi ziyaretinde Emine Erdoğan’a, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de eşlik etti.

Emine Erdoğan, 30 farklı kurum ve koleksiyoncudan derlenen 700’e yakın eserin yer aldığı sergiyi gezdi, eserleri inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından sergiyle ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyetimizin 100. yıl faaliyetleri kapsamında oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Milli Kütüphanesi’nde ‘Maarif: Türk Eğitim Tarihi Sergisi’ni ziyaret ettik. Stantta, 30 farklı kurumdan derlenen yüzlerce eserin Türkiye’ye uzanan eğitim yolculuğuna ilişkin eserleri bir araya geliyor. Köktürklerden Cumhuriyet’in 1960’lı yıllarına. “Türk eğitim tarihinin gelecek nesiller tarafından bilinmesi ve yaşatılması konusunda bu değerli katkıyı sağlayanları tebrik ediyor, eğitim tarihimizi konu alan bu özel sergiyi herkesin ziyaret etmesini temenni ediyorum.” “

“Herkese sergiyi görmesini tavsiye ediyorum”

Milli Eğitim Bakanı Tekin, serginin Divanu Lugati’t-Türk ve Kutadgu Bilig’den başlayarak Türkiye’nin eğitimdeki ilerlemesini anlatan güzel bir eser olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu hikayeyi her açıdan ortaya çıkardılar. Burada ders kitaplarından değerli referans kitaplarına, öğrenci notlarından plak kitaplarına, diplomalardan madalyalara kadar aklınıza gelebilecek her türlü eser var. Bunun kurumsallaşması gerekiyor ve Bu Bakanlığımızın sorumluluğundadır. 100’üncü yıl vesilesiyle eğitim tarihi yazıyoruz.” “Müze oluşturulmasını gündemimize almıştık. Bakanlığımızın arşivinde çok sayıda eser var. Bu standa önemli katkımız oldu. Herkesin bu sergiyi görmesini tavsiye ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu