Teknoloji

Bir ilk: Tüm karınca kolonisi ölü taklidi yapıyor

Bilim adamları, Avustralya’nın Kanguru Adası’ndaki bir karınca kolonisinin hep birlikte ölüyormuş gibi davrandığını keşfettiler. Güney Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacı Sophie Petit ve meslektaşları bunun dünyada bir ilk olabileceğini söyledi.

Study Finds tarafından “Australian Journal of Zoology”de yayınlanan araştırmaya göre Latince adı Polyrhachis femorata olan bu karınca kolonisiyle karşılaşan Petit ve grubu, koloninin tamamının ayakta olduğunu görünce hepsinin öldüğüne inandı. Hala. Ancak karıncalardan biri hareket edince ölü taklidi yaptıkları anlaşıldı.

“ETKİ BECERİLERİ MUHTEŞEM OLDU”

Aynı zamanda Güney Avustralya’da ilk kez dillere destan olan karınca türü ve ölü taklitleriyle ilgili açıklama yapan Petit, içinde cüce dağ keseli ve yarasa bulunan kutuları incelerken karınca kolonisi ile karşılaştıklarını söyledi. yuvalar.

Üniversiteden yapılan açıklamada sözlerine yer verilen Araştırmacı Sophie Petit, “Mimik yeteneği çok iyiydi. Kutuyu açtığımızda tüm bu ölü karıncaları gördük… Sonra biri yavaş hareket etti. Bu tip karıncalar” dedi. savunma hareketsizliği çok az sayıda karınca türünde görülen bir olgudur. Tek başına veya belirli gruplar arasında görülen bir olgudur… Ancak bunun bir koloninin tamamında görüldüğü başka bir örnek bilmiyoruz.”

“BU DAVRANIŞI NEYİN TETİKLEDİĞİNİ ANLAMAK ZOR”

Petit, karınca kolonisinin bu davranışını neyin tetikleyebileceğini de değerlendirdi, “ Polyrhachis femorata kolonilerinin bulunduğu bazı kutulardaki bazı karıncaların hareket etmeyi bırakması zaman aldı; diğerleri hareket etmeyi bırakmadı. “Bu davranışı neyin tetiklediğini anlamak zor” dedi.

Öte yandan Study Finds sitesi, karıncaların bu davranışı yırtıcı hayvanlardan korunmak için geliştirmiş olabileceği bilgisini paylaştı. (DIŞ HABERLER)

carsibasihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu