Haber

Van’da köpek saldırısında ölen çocuğun katiline hapis cezası verildi

Ocak ayında ailesiyle birlikte yaşadığı kompleksin bahçesinde oyun oynayan 10 yaşındaki Emir Mete Durna’ya saldırıp ölümüne sebep olan köpeğin sahibi HK, 4 yıl 5 ay ve 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargılandığı Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. HK, gözaltında geçirdiği süre dikkate alınarak serbest bırakıldı.

30 Ocak’ta Selimbey İlçesi Yoğutçuoğlu Caddesi’ndeki evinin önünde arkadaşlarıyla top oynarken ‘Alman çoban’ köpeğinin saldırısına uğrayan 4’üncü sınıf öğrencisi Emir Mete Durna, yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Köpeği sahiplenen ve ardından sokağa salan HK, gözaltına alınarak tutuklandı. Köpek aynı gün belediye ekipleri tarafından yakalanarak Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. Durna’yı öldüren köpek saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Van 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Köpeğin sahibi HK, olayın hemen ardından tutuklanırken, ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan hazırlanan iddianamede 6 yıla kadar hapis cezası istendi. Van 2. Asliye Ceza Mahkemesi, davanın ilk duruşmasında ‘görevsizlik’ kararı vererek, belgenin ağır ceza mahkemesine gönderilmesine ve sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi.

Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya tarafların avukatları katılırken, sanık HK, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Durna ailesinin avukatı Özkan Cihan, sanığın en ağır cezayla cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını talep etti. Sanık Avukat İsmail Güler, köpeği sahiplenmekte belediyenin de hatalı olduğunu söyledi. Sanık HK’nin saldırgan olduğu gerekçesiyle köpeği iade etmek istediğini ancak belediyenin bunu kabul etmediğini belirtti. Bu kadar saldırgan bir köpeğin sahiplenilmemesi gerektiğini belirten Avukat Güler, bu köpeğin daha önce de başka bir kadına saldırdığını söyledi. Müvekkilinin 10 aydır tutuklu olduğunu ve bu süre zarfında işini kaybettiğini ve mağdur olduğunu söyleyen Avukat Güler, tahliye talebinde bulundu.

Sanık HK, savunmasında, kusurunun olmadığını, 4 gün sonra belediyeyi aradığını ancak gelip köpeği almadıklarını belirterek, tahliyesini istedi. Kararın ardından kararını açıklayan mahkeme, sanığa ‘kasten taksirle kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ suçundan istinaf yolu ile 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verdi. Gözaltında geçirilen süre de dikkate alınarak sanık serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu