Haber

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay: Asgari ücret pazarlığında açlık sınırını konuşacağız

Atalay, Türkiye Yol-İş Sendikası’nın bir otelde düzenlenen 12. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Programda konuşan Atalay, gündemdeki en değerli konunun asgari ücret olduğunu belirterek, birliğin bulunduğu yerde asgari fiyatın değil, ikramiye, yolluk, çocuk yardımı ve yemek yardımı olduğunu söyledi.

Asgari Fiyat Tespit Kurulu’nda asgari ücretin masaya yatırılmasını istediklerini ifade eden Atalay, “4 dönemdir asgari ücretle ilgili bir teklifte bulunmadık. Önce işveren ve devletin açıklamasını istiyoruz. Çünkü TÜRK-İŞ çıkınca o rakamdan aşağı inmeyeceğini kamuoyu biliyor” dedi.

‘Asgari ücret teklifimiz yok’

TÜRK-İŞ’in belirlediği açlığın sonunun 7 bin 785 lira, yoksulluğun sonunun ise 10 bin 170 lira olduğunu belirten Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Halkın önüne çıkıp ‘TÜRK-İŞ açlık sınırının 7 bin 785 lira üzerinde’ diyeceğiz. Ancak bazı art niyetli kişiler ‘TÜRK-İŞ 7 bin 785 lira’ dedi. Bizi yargılıyorlar diyorlar.Bunu konuşacağız 8-9 olacak teklif önümüze gelecek.İnşallah bu son olur o masada bir taban fiyat olur” dedi.

Atalay, gelecekte siyasete girmeyi düşünmediğini belirtti. “Ben demiryollarında çırakım. Dün gibiydim bugün de aynıyım. TÜRK-İŞ Başkanıyım. Türkiye beni seçti. 10 yıldır mevcut oyların yüzde 90’ını alıyorum. beni düşürürler, hepinizi düşürürler.”ifadeleri kullandı.

Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği liderleriyle de görüştüklerini kaydeden Atalay, istedikleri sayı uygun görülmezse masaya oturmayacaklarını kaydetti.

‘Taşeron sistemi adil değil’

EYT sorununun yıl sonuna kadar çözülebileceğini ve ülke gündeminden çıkarılabileceğini belirten Atalay, taşeron sorununun da çözülmesini istediklerini söyledi. Atalay , “İşçiden biri aynı araçta yemek yiyor, diğeri yiyemiyor. Bu adalet mi, burada huzur huzur mu var? Taşeronlara zaten maaş veriliyor, o parayı kendi işçine ver, devletin çatısı altında olsun. “değerlendirmesini yaptı.

‘Emeklilik düzenlemesi yapılmalı’

Atalay, sendika olarak vergi konusunda da taleplerinin olduğunu, personelden alınan vergilerin adil olmadığını söyledi.

Atalay, emekli maaşlarının da düzenlenmesi gerektiğini belirtti. “20 bin lira emekli maaşı alanlar var, 4 bin lira maaş alanlar var bu adil mi? Kurban bayram ikramiyesi alırken çekildi, şimdi o parayla mağdurun iki ayağı da alındı” .”sözlerini kullandı.

‘İş sağlığı ve güvenliği alanında sıkıntılar var’

Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar da Türkiye’deki önemli sorunlardan birinin iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan sorunlar olduğunu belirtti. Sendika olarak bir işçinin ölümünü dahi kabul etmediklerini belirten Ağar, şöyle konuştu: İşçiler, patronlar ve devlet olarak Türkiye’ye yakışmayan bu tabloyu bir an önce değiştirmeliyiz.”söz konusu.

TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nun kıdem tazminatına ilişkin tespitinin kendilerinin en büyük teminatı olduğunu belirten Ağar, şu görüşleri paylaştı:

“Yol-İş camiamız, farklı istihdam biçimleri, haksız fiyat uygulamaları ve taşeronlaştırma ile aktif olarak mücadele etmektedir. Karayollarında, köy hizmet birliklerinde, il özel idarelerinde ve kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan ancak kapsam dışı bırakılan taşeron işçi alımı için yoğun çaba sarf etmekteyiz. dürbün. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu