Ekonomi

Tarım Kredi, gübre tedarikindeki önlemleri aldı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Hüseyin Aydın, şubat prestijiyle üyelerine verdikleri kredi sisteminde değişikliğe gideceklerini belirterek, “Tarlanızın ne kadar gübreye ihtiyacı varsa o kadar gübre alabileceksiniz. Sizin ihtiyacınız ile size vereceğimiz limit eşit olacak” dedi.

Aydın, kontratlı üretim ve sağladıkları kredilere ait değerlendirmede bulundu. Tarım Kredi’nin bankalardan farklı olarak üyelerine kredili mal sattığını söz eden Aydın, üyenin peşin parası olmaması halinde tarlasının muhtaçlığı gübre, hayvanının yiyeceği yem, muhtaçlığı olan tohum ve tarlayı işlemek için gerekli mazot ölçülerini belirlediklerini söyledi. Aydın, kurumda müşteri kıymetlendirme modüllerinin klasik yapısını çağdaş bir hale dönüştürdüklerine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Yeni uygulama şubat prestijiyle yürürlüğe girecek. Tarlanızın ne kadar gübreye gereksinimi varsa o kadar gübre alabileceksiniz. Ne kadar kredibiliteniz varsa o kadar almayacaksınız. Sizin gereksiniminiz ile size vereceğimiz limit eşit olacak. Bu Tarım Kredi’de üyelerimiz açısından devrim niteliğinde bir şey. Önceden adamın 100 dekar tarlası varsa bunun için 20 kilogram gübre gerekiyorsa ölçüp biçerek, ‘Sana lakin 10 kilogram verebiliriz.’ diyorlardı. 10 kilogram gübre atınca tarlanın verimi düşüyor, çıktısı azalıyor. Dolaylı olarak bu durum üretimi negatif etkiliyor. Biz şimdi böyle yapmıyoruz, o tarlanın ne kadar gübreye ihtiyaç varsa o kadar gübre, mazot, tohum, ilaç veriyoruz. Kredi dediğimiz şey yani veresiye sattığımız şeyler bunlar.”

“Türkiye’de yıllık ortalama 7 milyon tona yakın gübre kullanılıyor”

Aydın, ekili alan müşteri sayısı bakımından bakıldığında geçen yıla oranla 75 bin yeni üye kazandıkları bilgisini vererek, kuraklık yahut fiyatların değerli olduğu devirlere nazaran gübre kullanımının değiştiğini anlattı. Türkiye’de yıllık ortalama 7 milyon tona yakın gübre kullanıldığını ve Gübretaş’ın bu pazarın yüzde 30’una hükmettiğini vurgulayan Aydın, yemde ise bu oranın yüzde 11 olduğunu bildirdi. Aydın, Aynes’i alarak bir yem fabrikasına sahip olduklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Erzurum’da bir yatırımımız olacak. İç Anadolu’da bir arayış içindeyiz. Burada hissesi yüzde 15’e taşımak durumundayız. Tohum ve ilaçta ise yüzde 10’luk hisseler bizde. Sonbahar için gereksinimi olan bütün üreticiler gübresini aldı, kullandı. Biz artık ilkbahara hazırlanıyoruz. İlkbahar daha çok gübrenin tüketildiği devirdir. Tedarikte bütün tedbirler alındı. Hem içerideki gübre üreticileriyle hem dışarıdaki ihracatçı firmalarla bütün temaslarımız devam ediyor. Biz bu pazar hisselerine nispetle ihtiyatlı olarak depolarımızı yüksek tutacağız. Buna ait kontakları kurduk. Fiyatların bugünkü halinde stabil devam edeceğini düşünüyoruz.”

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın gübre fiyatlarına etkisine de değinen Aydın, bu konuda çeşitli sebeplerle fiyatların yukarı yönlü gideceği beklentisinin gerçekleşmediğini dile getirdi. Aydın, ilkbahar dönemindeki ekimde gübreyle ilgili bir sorunla karşılaşılmayacağını söyledi.

“İzmir’deki gübre tesisi İskenderun’a taşınabilir”

Son dönemde sıvı ve toz gübre kullanımının Akdeniz ve Ege’de arttığını belirten Aydın, şöyle devam etti: “Buradaki üretim usulüyle daha az gübreyle daha çok çıktı elde edebiliyoruz. Biz İskenderun’da bize ait liman tesisinde sıvı ve toz gübre yatırımı yapıyoruz. Öyle bir yatırımımız İzmir’de var. Burada daha büyük yapabilirsek İzmir’i de buraya taşımak istiyoruz. Fikir seviyesinde yeni yatırımlar için birtakım hazırlıklarımız var.”

Aydın, kontratlı üretime ait bir mevzuat çalışması yapıldığını söz ederek, gelecek yıl kontratlı üretim gerçekleştiren çiftçi sayısını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu