Teknoloji

Starlink, 6.000’den fazla uydunun ardından nihayet amacına ulaşıyor

SpaceX, 2018’in başlarında iki deneysel uyduyu yörüngeye yerleştirdikten sonra, 60 Starlink V0.9 uydusundan oluşan ilk partiyi tam olarak beş yıl önce, Mayıs 2019’da fırlattı. Kısa bir süre sonra, Ocak 2020’de V1.0’ın büyük yörüngeye yerleşme serisi başladı. SpaceX, şu ana kadar 6.300’den fazla uyduyu fırlattı ve son parti de geçtiğimiz hafta yörüngeye gönderildi.

SpaceX, yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketleriyle kendi uydularını çok daha uygun bir maliyetle fırlatabiliyor. Ancak, hem fırlatıcı hem de mega takımyıldızı için benzeri görülmemiş fırlatma temposu ve kullanıcı terminallerinin desteklenme maliyetleri nedeniyle, böyle bir platformun inşa edilmesi ve işletilmesinin masrafları çok büyük.

Yine de Ars Technica, araştırma firması Quilty Space’in yaptığı sunumdan alıntı yaparak, Starlink uydularının ilk tam grubunun piyasaya sürülmesinden sadece beş yıl sonra, hizmetin 2024’te kar etmeye başlayabileceğini bildirdi.

Quilty Space, dünya çapında üç milyona yakın müşterisi olan Starlink’in bu yıl 6,6 milyar dolar gelire ve tahmini 600 milyon dolarlık serbest nakit akışına ulaşacağını ve SpaceX’in kısa tarihinde ilk kez kar elde edeceğini tahmin ediyor.

Araştırma firmasının kurucu ortağı Chris Quilty, SpaceX’in çabalarının fırlatma temposu ve pazar üzerindeki etkisi açısından önemli ölçüde hafife alındığını söylüyor. Ayrıca SpaceX’in uydu tasarımındaki dikey entegrasyonu, şirketin yalnızca fırlatma giderlerinde değil, aynı zamanda üretimde de maliyetleri azaltmasını sağladı.

Şirketin dev Starship roketinin devreye girmesiyle beraber pek çok yeni seçeneğin de önü açılacağından dolayı, gelirlerinin daha da ivme kazanması mümkün olabilir. Ancak şimdilik, şirketin yıllar sonra kara geçecek olması bile ne kadar büyük bir başarıya imza attığının göstergesi oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu