Teknoloji

PC’niz desteklemese bile Windows’un Recall yapay zeka özelliğini açabilirsiniz. Nasıl mı?

Microsoft, kısa süre önce düzenlediği Copilot AI ve Surface etkinliği sırasında, bilgisayarınızda baktığınız her şeyi daha sonra bulmanıza yardımcı olmak için oluşturulan, yapay zeka destekli bir Windows özelliği olan Recall’u tanıttı.

Microsoft, bu özelliğin yalnızca yakın zamanda piyasaya sürülen ve gelecekteki Copilot+ PC’lerde mevcut olduğunu söyledi, zira bunlar, AI görevleri için yerleşik sinirsel işlem birimleri (NPU’lar) ile birlikte gelen cihazlar. Dolayısıyla böyle bir donanımınız yoksa Windows’ta bu uygulamayı açamayacaksınız.

Ancak bir yazılımcı Github’da Amperage adlı bir konsol Windows uygulaması yayınladı. Bu uygulama, kullanıcıların, bu özelliğin resmi olarak desteklemediği eski bilgisayarlarda bile Recall’u çalıştırmasına olanak tanıyacak.

Yapay zeka sizi izleyecek ve hatırlayacak

Recall, kullanıcı bilgisayar başındayken bilgisayarın anlık görüntülerini alarak ve bunları bilgisayarda yerel olarak depolayarak ve ardından bunlardaki metin, resim ve videoları tanımak için yerel çok modlu küçük dil modellerine okutarak çalışıyor.

Bir kullanıcı daha önce bilgisayarında baktığı bir şeyi (bir resim, bir web sitesi, bir belge veya bir e-posta olsun) bulmak isterse Recall (Geri Çağırma) zaman çizelgesinde arama yapabilecek. Microsoft, kullanıcının tam cümleleri veya açıklamaları hatırlayamaması durumunda belirsiz bağlamsal ipuçları yazsa bile bu sistemin çalışacağını iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu