Ekonomi

Moto kurye park alanlarına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, trafikte daha güvenli sürüş imkanı için motokuryelerin kısa süreliğine dinlenebilecekleri, motosikletlerini park edebilecekleri veya şarj edebilecekleri alanların oluşturulmasına ilişkin yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Kurum, motosikletlerle ilgili yasal düzenleme getiren Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasına ilişkin paylaşımda bulundu.

Her araç için 1-2 metre yer ayrılacak.

Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığını belirten Kurum, “Trafikte daha güvenli sürüş imkanı için motosiklet sürücülerinin kısa bir süre dinlenebilecekleri, motosikletlerini park edebilecekleri veya şarj edebilecekleri motosiklet park alanları oluşturuyoruz. 1 milyonumuza hayırlı olsun. 200 bin motosikletli kurye.” sözlerini verdi.

Motorlu kuryeler için getirilen düzenlemedeki yenilikler şöyle:

“Özellikle büyükşehirlerde araçlarını yoğun trafikte kullanmaya çalışan moto kuryelerin yol kenarlarında dinlenebilecekleri alanlar yapılacak ve araç kullanımında güvenlik de artırılacak. Ulaşım trafik etütleri zorunlu olacak. Uygunsa 1-2 yol kenarlarında her araca metrelerce yer ayrılacak kendisi için oluşturulan alanlarda dinlenebilecek, motosikletlerini park edebilecek veya şarj edebilecek.

mudanyahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu