Ekonomi

Microsoft, AB düzenleyicilerine Google’ın yapay zeka üstünlüğünün altını çiziyor

Microsoft (NASDAQ:MSFT), Avrupa Birliği’nin antitröst düzenleyicilerine bir Alphabet (NASDAQ:GOOGL) birimi olan Google’ın üretken yapay zeka (AI) alanında önemli bir rekabet avantajına sahip olduğunu iletti.

Bu üstünlük Google’ın geniş veri kaynaklarından ve yapay zeka için optimize edilmiş yarı iletken teknolojisinden kaynaklanıyor. Microsoft’un raporu, Avrupa Komisyonu tarafından Ocak ayında başlatılan ve jeneratif yapay zeka sektöründeki rekabet seviyelerini değerlendirmeyi amaçlayan bir istişareye verdiği geri bildirimin bir parçasıydı.

Üretken YZ, insan konuşmalarını taklit eden yanıtlar üretme becerisiyle ilgi çekmeye başladı. Bu teknoloji, Microsoft tarafından desteklenen OpenAI’nin ChatGPT’si ve Google’ın sohbet robotu Gemini tarafından sergilenmektedir. Bununla birlikte, üretken yapay zekanın yükselişi, yanlış bilgilerin yayılması ve sahte haberlerin yaratılmasıyla ilgili endişelere de yol açtı.

Microsoft’un raporu, Google’ın çip üretiminden hareketli bir mobil uygulama mağazasına kadar tüm YZ katmanlarını kapsayan dikey entegrasyona sahip tek şirket olduğunu vurguladı. Bu entegrasyon Google’a, inovasyonu teşvik etmek ve rekabet gücünü korumak için ortaklıklara bağımlı olan diğer şirketlerin erişemediği benzersiz bir güç ve bağımsızlık konumu sağlıyor.

Raporda ayrıca Google’ın yapay zeka yarı iletkenlerindeki avantajı vurgulanarak, şirket içi bu çiplerin Google’a uzun vadeli bir rekabet avantajı sağlayacağı öngörüldü. Ayrıca, Google’ın Arama Dizini ve YouTube gibi tescilli veri kümeleri, Gemini gibi büyük dil modellerini eğitmek için çok önemlidir.

Microsoft, YouTube’un yaklaşık 14 milyar video olduğu tahmin edilen geniş video kütüphanesinin, Google’ın yapay zeka geliştirme için kullanabileceği özel bir varlık olduğuna, oysa diğer yapay zeka geliştiricilerinin böyle bir erişimden yoksun olduğuna dikkat çekti.

Microsoft ayrıca Google ve Apple’ın Google Assistant ve Siri gibi sesli asistan teknolojilerinin, bu şirketleri potansiyel olarak üretken YZ alanına hakim olacak şekilde konumlandırdığını belirtti. Yeni girenlerin ve rakiplerin aynı avantajlara sahip olmaması, etkili bir şekilde rekabet edebilmelerini engelleyebilir.

Şu anda AB düzenleyicileri tarafından incelenmekte olan OpenAI’ye yaptığı 10 milyar dolardan fazla yatırıma değinen Microsoft, YZ endüstrisindeki yeni girişimler için ortaklıkların ve yatırımların önemini savundu. Bu tür işbirlikleri, bu şirketlerin pazara girmesi ve büyümesi için hayati önem taşıyor.

Raporda, Google ve Amazon’dan yatırım alan Anthropic, Microsoft’un 15 milyar avro yatırım yaptığı Fransız Mistral ve yatırımcıları arasında Salesforce ve Nvidia’nın da bulunduğu Kanadalı Cohere gibi büyük teknoloji firmalarının desteğini alan start-up’lardan örnekler verildi.

Sonuç olarak Microsoft, şirketlerin rekabete aykırı bir avantaj elde edecek kadar dikey olarak entegre olmalarını önlemek için bir strateji olarak yapay zeka sektöründe rekabet yanlısı ortaklıkların teşvik edilmesini savundu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu