Haber

Lütfü Savaş: 4 ankette açık ara öndeydim

CHP’li Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Maraş depreminde kentte yaşanan büyük yıkım nedeniyle yeniden aday gösterilmesine gelen tepkilere yanıt verdi.

Habertürk Televizyonu’nda Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlıyorLütfü Savaş” Deprem sırasında sadece 15-16 ilde deprem meydana geldi. Bu depremin tek sebebi Lütfü Savaşmış, sanki kentsel dönüşüme karşıymış gibi bir imaj yansıtılmaya çalışıldı. Özellikle sosyal medya boyutunda. “Sanal dünyada değil, gerçek dünyada yaşıyoruz” dedi.

Savaş, adaylığı kesinleşmeden önce CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüştüğünü söyledi. Sayın Özgür Özel daha sonra hakkımızda güzel şeyler söyledi. Kendisiyle görüşmemizde ‘Sizden memnunum başkanım, sizinle devam edeceğiz’ dedi. Bugün CHP’ye gelmedim. Geçmişte beni Kemal Bey davet etmişti. Antakya Belediye Başkanı olarak ilk 5 yılımdan sonra AK Parti’ye adaylık başvurusunda bulunmadım. Önce Saadet Partisi, ardından MHP bana büyükşehir belediye başkanlığını teklif etti. Ben CHP’den aday oldum. “Kazanılması çok zor olan bir süreçte Adalet Bakanı karşısında seçimi kazandık” dedi.

‘BAY’I DESTEKLEDİM’ KILIÇDAROĞLU KONGRE’DE

Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel’in başkanlık için yarıştığı CHP kurultayında Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini belirten Savaş, “Ona manevi borcum vardı. Oyumu Kemal Bey’e verdim. 3 dönemdir heyecanı canlı tutuyoruz. yine yaşatacağız. İktidarın ve CHP’nin yaptıklarını ben anketlerde çıkıyorum. Bunlar hızlı bir şekilde ve size gönül verenlerin katkısıyla yapılabilir. Biz zor coğrafyada güzel şeyler yaptık ki insanlar bizimle olmak istiyor. Sayın Genel Başkanımız 4 anket yaptı, hepsinde açık ara öndeydim, öndeysem aday olamıyorum demektir, “İhtiyacım var” dedi.

‘SADECE 5 YILLIK LİSANS VEREBİLECEK DURUMDAYDIM’

“Siyasi partilerin hedefi hem şehirleri hem de ülkeyi yönetmektir” diyen Lütfü Savaş, şöyle devam etti: “CHP kazanmak istiyorsa Lütfü Savaş’la çıkmak istiyordu ki bu çok doğal. Sadece 5 yıllığına ruhsat aldım. Antakya Belediye Başkanı olduğum dönemde, oradayken 76 belediye başkanına başkanlık yaptım.” “Bunların hepsinin ruhsat verme, yapı kullanma izni verme yetkisi vardı. Rönesans Residence’ın benimle hiçbir ilgisi yok. Yanımızdaki bir ilçenin sınırları içerisinde. Ben bu dönemde Antakya’nın belediye başkanıydım” dedi. .

’16 İLDE SADECE LÜTFÜ SAVAŞ SUÇLANDI’

Hatay’a 2014 yılında büyükşehir statüsü verildiğini hatırlatan Savaş, “Büyükşehir olunca beldeler kaldırıldı. 10 yıldır ruhsat vermiyorum. Ruhsatlar ilçeler tarafından veriliyor. Şu anda 11 ilçeye ait. Mevcut hükümet Lütfü Savaş bunu sadece 5 yıl yaptı, eğer bir inşaatta hatam varsa bunun hesabını vermeye hazırım.” . Şu ana kadar bana hiçbir şey bildirilmedi. 16 ilde tek bir belediye başkanı suçlanmadı, sadece Lütfü Savaş suçlandı. Şu anda büyükşehirlerin ruhsat verme yetkisi bulunmamaktadır. Yıkılan binalar varsa sorumluluk belde, ilçe ve il belediyelerinindir. Bu konuda hiç kimse sorumlu tutulmadı. 2013 yılında kentsel dönüşüm. “Yazının hemen ardından Antakya’nın en riskli iki mahallesini seçtim. Büyükşehir seçimi olunca Antakya Belediyesi’ne verdiler. Antakya Belediyesi bunu başaramadı” dedi.

‘1 YIL ÇALIŞTIK, PROJEYİ GÖNDERDİK AMA 2021’DEN BERİ BAKANLIK CEVAP VERMEDİ’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayı olmadan kentsel dönüşüm projesi yapılamayacağını belirten Lütfü Savaş, şunları söyledi:

“2014 yılından bu yana 32 hektarlık alanda çalışıyorum. Riskli alan ilan edelim diye Bakanlığa gönderdim. ‘Bize rezerv alanı versinler’ dedim ama vermediler. Mayıs 2019’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Kentsel dönüşüm ve stratejik belgelerinizi hazırlayın’ dedi. Aynen 1 Bir yıl çalıştık, 6 mahallede çalıştık, riskli alanlarda çalıştık, 1 yıl boyunca 25 bin 20 binada çalıştık.

Bölge genelinde 46 mahallede çalıştık. Çalıştığımız yerleri 26 bölgeye ayırdık. ’13 bin 400 ünite risk altında’ dedik. Yüzde 54’ü yıkılabilir dedik ama yüzde 55’i ya çöktü ya da acil yıkılması gereken duruma geldi. 427 hektarlık alan ise dokunulması gereken alanlar olarak belirlendi. Tek tek çalışıp modelleme yaptık. 2021 yılında çalışmamızı Bakanlığa gönderdik ancak herhangi bir yanıt gelmedi. “Bakanlığın izni olmadan kentsel projede hiçbir adım atamazsınız.”

‘DEPREMDEN BERİ HER ZAMAN KONTEYNERLERDE KALIYORUZ’

Evinin orta derecede hasar gördüğünü belirten Savaş, “Depremden bu yana normal insanların kaldığı 21 metrekarelik konteynerde kalıyoruz. Benim evim orta hasarlı. Orada kalamayız. 15 yıldır siyasetin içindeyim. Yıllardır hiç yalan söylemedim. Nasıl ki Hataylılar depremi yaşıyorsa, biz de öyle yaşıyoruz.” dedi.

‘HATAY’IN TECRÜBELİ İNSANLARA İHTİYACI VAR’

Depremden sonraki ilk 5 ayın çok kritik olduğunu belirten Savaş, şöyle devam etti:

“Merkezde kalmam gerekiyordu. Gelen yardımları organize etmem gerekiyordu. Gelen resmi ve gayri resmi STK’larla temasa geçmem gerekiyordu. O koordinasyonun sorumlusu ben olmasaydım Hatay böyle olmazdı. İnsanlar her zaman Beni görmek istiyorum. Bu çalışmayı merkezde koordine etmeseydim bu yardımı ulaştıramazdık. Hatay’ın tecrübeli insanlara ihtiyacı var. İstanbul’un yanı sıra akademisyenler, STK’lar ve odalarla da planlar ve projeler yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi. Bu bilgiyi yeniden hayata geçirmemiz lazım. Ulaşımdan sosyal hayata kadar sadece 15 alanda 126 akademisyen çalışıyor. Ne yapacağımızı bu ay sonunda açıklayacağız. Krediler üzerinde çalışıyoruz 3″ Bulduğumuz kredilerle insanların uzun vadede ödeyebilecekleri şekilde konut sahibi yapmak. Hollanda ile çalışıyoruz. Kendileriyle 2 ay önce çalıştık, imzaladık, başlayacağız.”

‘SEÇİMİ KAZANACAĞIZ, EN GÜÇLÜ ADAYIZ’

Seçimi kazanacağının sözünü veren Lütfü Savaş, “Sayın Başkanımız 4 anket yaptırdı ve bizi tercih etti. Herkese teşekkür ediyorum. Seçime gireceğiz ve kazanacağız. En güçlü aday biziz. Kazanıyoruz çünkü üretiyoruz.” Şu anda 550 bin civarında mülteci var, büyük bir deprem yaşadık, elimizden geleni yaptık.” “Belediyelerin misyonu farklı, hükümetin misyonu farklı. Ben deprem mağduruyum, çalışanlarım deprem mağduru, valilik, kaymakamlık deprem mağduru. Maalesef orada da deprem mağduru var.” İlk 5 günde hükümet yoktu, belki temsilcileri geldi. Ne yazık ki sorumluluk sahibi olanlar ilk 5 günde görevlerini yerine getiremediler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu