Haber

İstanbul’da 9 ülkeden akademisyen, öğretmen ve bilim meraklıları buluştu

Konferansın açılışında konuşan İbn Haldun Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan yapay zeka ile dünyada yaşanan dönüşüme dikkat çekti.

Arkan “Bugün içinde bulunduğumuz dünyada temelde iki tane değiştirici var. Birisi yapay zekanın hayatın bütün alanlarında etkili şekilde kullanılması. Yapay zeka geliyor, bunun olumlu ve olumsuz yönleri var. Peki biz bunları nasıl dönüştüreceğiz? Bizi bununla bir şekilde baş edebilmemiz, bu alanda liderlik yapabilmemiz gerekiyor. Sizin beceri ve yetkinliklerinizi yapay zeka dahil her alanda kullanabilmeniz; öğrencilerinize de bu beceri ve yetkinlikleri de kullanabilmeyi öğretmeniz lazım. STEM ‘in bunu destekleyen bir tarafı var. Bu sebeple STEM yaklaşımını önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konferans kapsamında fen bilimleri dersinde grupların akıl yürütme şekillerine göre öğretmen müdahalelerinin ı̇ncelenmesi, mesleki kaygıların ötesinde gelecek endişesi olan gençlik perspektifleri, özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sosyal duygusal öğrenme becerileri ı̇le zorbalığa maruz kalma düzeyleri arasındaki ı̇lişki, GEN-IA ve siber güvenlik, okul öncesi dönemde ters yüz öğrenme eğitim modeli ile STEM eğitimi, kodlama etkinliklerinin STEM okul etiketi ve ESEP+SCIENTİX projelerine entegrasyonu, robotik destekli STEM uygulamaları gibi konular panellerde ele alındı. Ayrıca çeşitli atölyeler ve bilim gezileri de yapıldı.

STEM Expo ve ICSE Science Factory projesi kapsamında Local Fair de düzenlendi. Firmalar STEM eğitimine yönelik hizmetlerini ve ürünlerini sergiledi. STEM alanında çalışan akademisyen ve öğretmenler ICSEfactory Local Fair kapsamında yapılan uygulama etkinliklerini paylaşma ve fikir alışverişinde bulunma imkanına sahip oldular.

Dünya teknolojinin ilerlemesi, otonom sistemlerin ve yapay zekanın hayatımıza girmesiyle hızlı bir değişim sürecine girdi. Değişimle birlikte yenilikçi öğrenme ve öğretme metotlarına olan bir ihtiyaç oluştu. Bu noktada STEM; Bilim(Science), teknoloji(Technology), mühendislik(Engineering) ve matematik(Mathematics) olmak üzere dört disiplini bütünleştiren bir öğrenme, uygulama ve geliştirme yaklaşımı olarak son yıllarda öne çıktı. Bu noktada STEM öğrencilerin bilgi, beceri, yetkinlik ve disiplinler arası bir bakış açısı kazanmasını amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu