Haber

Huzurevinde Kovid-19’un yeni çeşidi Pirola tespit edildi

Vakaların yeniden artması, Kovid-19 kaygısını bir kez daha gündeme getirdi. “Pirola”Adı geçen varyantın daha bulaşıcı olduğu yönündeki açıklama endişe yaratmaya başladı.

Bilimsel adı BA.2.86 olan varyant, Omicron’un İngiliz bilim adamı Francois Balloux tarafından ortaya çıkarılmasından bu yana dünyanın gördüğü varyanttır. “En dikkat çekici Sars Cov-2 türü”Olarak tanımlanır.

Dünyanın gözü bu açıklamalar üzerindeyken İngiltere’de bir huzurevinde koronavirüs tespit edildi.

Yetkililer, Kovid-19 testi pozitif çıkan bireylerde Pirola varyantının bulunduğunu, huzurevinde yayıldığını ve vaka sayısının 33 olduğunu açıkladı. Yetkililer, bu kişilerden 28’inin Pirola varyantına yakalandığını belirtti.

Hastaların durumlarının iyi olduğu ve huzurevinde salgından herhangi bir ölümün yaşanmadığı belirtildi.

PİROLA VARYANTI NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya çapında koronavirüse yakalanan insan sayısının ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 38 arttığını doğruladı.

Yaklaşık 1,4 milyon yeni vaka bildirildi, artış oldu “Pirola”veya bağlanır.

İsrail’de bildirilmedi “Pirola” Vaka sayısının daha önce teyit edilenden önemli ölçüde daha yüksek olduğu söyleniyor. İlk çalışmalar, yeni varyantın önceki enfeksiyonların ve ayrıca aşıların neden olduğu bağışıklığı atlayabildiğini gösterdi.

Bio Jerusalem lideri Shay Fleishon’a göre, “Pirola”Diğer varyantlarla karşılaştırıldığında, başlangıçta varsayıldığından çok daha hızlı yayılıyor.

 

derincehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu