Haber

(GRAFİK VİDEO) Türkiye’nin enerji filosunun son üyesi “Güç” göreve hazır

Türkiye’nin enerji filosunun son üyesi “Strength”in Şubat ayında ilk görevine çıkacağı bildirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküp doğal gazın karaya çıkarılması için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği kaydedildi.

Bu kapsamda Sakarya Gaz Sahası’ndan çıkan gazı Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’ne taşıyacak boruların yanı sıra Karadeniz’in derinliklerinde devasa ekipmanların yerini aldığı ve yaklaşık 10 bin kişinin bulunduğu belirtildi. operasyonlarda 50’den fazla gemi görev yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dünyada sadece 5 ülkede bulunan bu enerji filosu her geçen gün güçlenmektedir. Bunların sonuncusu da Mukavemet’tir. Adını Türk Mukavemet Teşkilatı’ndan alan gemi Filyos Limanı’nda demirlemiştir. su altı inşaat gemisi olarak bilinen, çoğunlukla su altında devam eden yaklaşık 100 metre uzunluğunda ve 21 metre genişliğindeki gemide 2’den fazla su altı robotu aynı anda çalıştırılabiliyor.

Deniz tabanındaki işlemler “Strength” ile yapılacak

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazının vatandaşlara ulaştırılması için çalışmaların aralıksız devam ettiğinin altını çizdi.

Dönmez, “Bu gemide ağır tonajlı ekipmanları deniz tabanına yerleştirebilecek donanıma sahip vinçler var. Biri 150, diğeri 40 ton. gemilerin üzerinde bir mesafe. Bu operatörler ve mühendisler, gemideki bu operasyonları bir cerrah hassasiyetinde, insan eli değmeden yapabilecek hale geldi.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Lideri ve Genel Müdürü Melih Han Alım, Türk iktidar tarihinin en değerli sayfalarının Karadeniz ve Filyos’ta yazıldığına dikkat çekti.

“Böylesine önemli bir olaya şahit olduğumuz ve içinde bulunduğumuz için çok şanslıyız. Evet işimiz zor. Çoğunu geride bıraktık. Artık son haftalardayız. Ekiplerimiz gece gündüz destan yazıyor. Sözümüz var, yeminimiz var. Bunu ya başaracağız ya da başaracağız.”

haber-hayrabolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu