Teknoloji

Google CEO’sundan yapay zeka açıklaması: Beni uyanık tutuyor

Google CEO’su Sundar Pichai CBS kanalı 60 Dakika’ya konuk oldu. Y AI sistemlerinin mevcut durumu ve geleceği hakkında konuşan P ichiai, yapay zekanın geliştirilmesinde sadece mühendislerin değil, sosyal bilimcilerin, etikçilerin ve filozofların da bunun bir parçası olması gerektiğini söyledi.

“YAPAY ZEKÂ YANLIŞ KULLANILIRSA ÇOK ZARARLI OLABİLİR”

Lost Dock’a göre 2015’ten beri Google’ın başında bulunan Pichai, yapay zeka teknolojisinin yanlış ellerde toplumsal hasara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. Pichai, “Yapay zeka yanlış kullanılırsa çok zararlı olabilir. Bu sorunun tüm cevaplarına henüz sahip değiliz. Teknoloji son hızla gelişiyor. Ama bu beni geceleri uyutmuyor mu? Kesinlikle” dedi Pichai.

Yapay zekanın özel bölümün tamamındaki her türlü çalışmayı değiştireceğini de söyleyen Pichai; Yazarlık, muhasebecilik ya da yazılımcılık gibi iş kollarının diğer alanlara göre daha fazla etkileyeceğini öne sürerek, “Radyologsanız 5-10 yıl sonra meslektaş olarak yapay zekaya sahip olursunuz. Diyelim ki incelenecek yüzlerce vaka var.Yapay zeka size “Bunlar ilk önce bakmanız gereken en ciddi vakalar” diyecek.

“FELSEFELER YAPAY ZEKA GELİŞİMİNE DAHİL OLMAK ZORUNDADIR”

Yapay zekanın yalan haber üretimini de kolaylaştırdığını vurgulayan Pinchai, bu durumun “toplumsal zarara yol açabileceğini” söyledi. sosyal bilimciler, etikçiler, filozoflar ve benzerleri dahil edilmelidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu