Haber

Ford Otosan Kocaeli Fabrikalarında üretilecek yeni tam elektrikli E-Tourneo Custom Üstün Performansı ve İleri Teknolojileri ile ticareti şekillendiriyor.

  • Ford Pro, Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikaları’nda üretilecek, merakla beklenen tam elektrikli üçüncü ticari modeli yeni E-Tourneo Custom’u tanıttı.
  • Ford’un yolcu taşımacılığındaki argümanlı modeli Tourneo ailesinin en yeni üyesi E-Tourneo Custom, hem ticari hem de ferdî kullanıma uygun geliştirilmiş performans, özel alanlar ve rafine tasarım özellikleri ile dikkat çekiyor
  • Tam elektrikli E-Tourneo Custom, sekiz koltuğa kadar kapasitesiyle çok istikametli, çok maksatlı bir araç olmanın yanı sıra üst düzey yetkinlik, lüks ve şık tasarımı birlikte sunuyor.
  • E-Tourneo Custom, tam elektrikli güç aktarma sistemi 370 km’ye kadar menzil ve 125 kW DC süratli şarj imkanı sunuyor. Tourneo Custom serisinde ayrıyeten PHEV ve dizel motor seçenekleri de bulunuyor
  • Gelişmiş özellikler ortasında raylı art koltuklarla esnek kullanım, elektrikli kayar yan kapılar, eğimi ayarlanabilen direksiyon simidi ve B&O ses sistemi yer alıyor. KONUT modellerinde 2,3 kW Pro Power Onboard sistemi de sunuluyor.
  • Yeni jenerasyon Tourneo Custom serisi Ford Otosan tarafından Kocaeli fabrikasında üretilecek ve 2023’ün ikinci yarısında müşteriler ile buluşturulacak.

Ford Pro, uzun yıllardır çok hedefli minibüs serisine öncülük eden Tourneo serisinin tam elektrikli gelişmiş güç aktarma sistemine1 sahip olan ve Ford Otosan Kocaeli fabrikalarında üretilecek yeni jenerasyon E-Tourneo Custom modelini tanıttı.

Yeni jenerasyon E-Tourneo Custom’da en üst seviye çok taraflılık ve konfor, 370 kilometreye kadar gaye menzile ulaşabilen yüksek verimli elektrikli güç aktarma sistemiyle buluşuyor.

2024 yılında Avrupa pazarına sunulacak dört yeni tam elektrikli Ford Pro modelinden biri olan E-Tourneo Custom, sekiz şahsa kadar konforlu koltuk kapasitesiyle ve ferah iç yeriyle hem ferdî kullanıcıları hem ticari müşterileri hedefliyor.

Van, Kombi, Kombi Van ve Minibüs gövde tarzlarıyla sunulacak E-Tourneo Custom’da yeni model raylı koltuklarla ultra esnek kullanım seçenekleri, otomatik elektrikli kayar yan kapılar, B&O ses sistemi,2 dijital kart anahtar, panoramik cam tavan ve eğimi ayarlanabilen yenilikçi bir direksiyon simidi üzere çeşitli üst seviye özellikler sunuluyor. Bağımsız art süspansiyonlu, optimize edilmiş şasi mimarisi, sessiz elektrikli motor ile birlikte E-Tourneo Custom’da sürüş konforu orijinal bir boyuta çıkıyor

Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep: “İster hafta sonu aktivite dolu bir aile gezisi, ister yöneticilerin konforlu ve şık bir araçla havaalanına transferi için, E-Tourneo Custom tam elektrikli güç aktarma sistemi, gelişmiş temaslı teknolojileri, rafine tasarımı ve yeni lüks özellikleriyle en yanlışsız tercih olacak. Tourneo ismi sürekli ferah iç tasarım ve çok taraflı nakliyatla birlikte anılmıştır. Artık bunu bir adım daha öteye taşıyarak üst seviye performans ve eşsiz konfor arayan yeni jenerasyon seçici elektrikli araç müşterilerine aradıkları tüm özellikleri tek araçta sunuyoruz.”

Müşteriler daha fazla esnekliğe gereksinim duydukları uygulamalar3 için, Tourneo Custom serisinin bugüne dek sunulan en kapsamlı modülü olan bu aracın yeni Şarj Edilebilir Hibrit (PHEV) versiyonunu da seçebilecek. Yeni model ayrıyeten yüksek verimli sekiz vitesli otomatik şanzıman ve birinci defa akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi ile sunulan yeni jenerasyon Ford EcoBlue dizel motor seçenekleriyle de tercih edilebilecek.

EcoBlue dizel motorlu Tourneo Custom modelinin 2023 ortalarından itibaren müşterilere teslim edilmesi, ek versiyonların ise yıl sonuna hakikat sunulması planlanıyor.

Üstün elektrikli araç performansı

Ford F-150 Lightning pick-up ile tıpkı 74 kWh kullanılabilir kapasiteli bataryada yüksek yoğunluklu batarya hücresi teknolojisinden ve 160 kW elektrik motorundan yararlanan E-Tourneo Custom, üstün performans ve rafine bir tarz sunacak. Çok hedefli aracın tam elektrikli güç aktarma sistemi ayrıyeten daha da fazla güç verimliliği sağlıyor, daha rahat ve konforlu bir sürüş tecrübesi için tek pedallı sürüş modu içeriyor.

Entegre 11 kW AC üç fazlı şarj aygıtıyla batarya 8 saatten daha kısa müddette tam kapasiteye ulaşıyor yahut 125 kW DC süratli şarj4 ile yaklaşık 41 dakikada yüzde 15-80 oranında şarj edilebiliyor. E Tourneo Custom’ın şarj profili süratli şarjları desteklemek için ön güç yüklemesi yapabiliyor. Sistem laboratuvar testlerinde 125 kW’lık bir şarj aygıtı kullanarak yalnızca 5 dakikada yaklaşık 38 km menzil sağladı.

E-Tourneo Custom, 2,000 kg5 azamî çekme kapasitesi ve cömert yük taşıma kapasitesi6 sayesinde araç sahiplerinin arkadaşları, aileleri ve spor ekipmanları ile birlikte seyahat yapabilmesine, işletmelerin de müşterilerini ve bagajlarını verimli bir halde taşımasına yardımcı oluyor.

Ön kabindeki soketler aracılığıyla şebekeye bağlanmadan dijital aygıtlara, aletlere, spor ve kamp ekipmanına 2,3 kW’a kadar güç veren Pro Power Onboard teknolojisi müşterilerin Tourneo Custom’ın elektrikli versiyonlarının tam potansiyelinden yararlanmalarını sağlıyor.

Üst seviye lüks, konfor ve esnek tasarım özellikleri

Sürücüye ve yolculara eksiksiz konfor ve sürüş sunmak için tasarlanan yeni Tourneo Custom, üstün personellik ve materyal kalitesinin yanı sıra üst seviye özelliklere ve teknolojilere sahip iç yeriyle da öne çıkıyor.

Geliştirilmiş iç yer özellikleri ikinci ve üçüncü sıralarda raylı koltuklar içeren yeni bir oturma sistemiyle başlıyor. Bu sayede kabin, yolcular ve eşyaları için optimum alan sağlayacak halde düzenlenebiliyor. Art kabin tabanındaki raylar koltukların yolcunun isteğine nazaran ileri geri kaydırılmasına yahut gerektiğinde büsbütün kaldırılmasına imkan veriyor. İkinci sıradaki üç koltuğun her biri bağımsız olarak hareket ettirilebilirken üçüncü sıradaki koltuklar iki artı bir oturma bölmesine sahip.

Yeni koltuklar daha hafif, ikinci sıradaki koltuklar ise entegre emniyet kemerlerine sahip olduğu için kabin kolaylıkla yapılandırılabiliyor. Sınıfına has altı kişilik konferans nizamı de dahil çeşitli yerleşim sistemleri süratle oluşturulabiliyor.

Lüks kabin, müşterilerin araçlarını kişiselleştirmeleri ve seyahat tecrübelerini iyileştirmeleri için pek çok yeni özellik içeriyor. Büyük bir panoramik cam tavan yolcuların yer ve ışık algısını geliştirirken camın infrared özelliği sayesinde sıcak güneş altında bile kabinin serin kalması sağlanıyor. Elektrikli kayar yan kapılar elle temasa gerek olmaksızın da açılabiliyor. Örneğin şoför ağır eşya taşırken ayağını ön tekerleğin yanında hareket ettirerek kapının otomatik açılmasını sağlayabiliyor.

Yeni Tourneo Custom ayrıyeten üç bölgeli elektronik sıcaklık denetimi, art bölmede 14 hoparlörlü güçlü B&O ses sistemi, sofistike ortam aydınlatması, taşınabilir aygıtlar için kablosuz şarj bölmesi7 ve ikinci sırada ısıtmalı dış koltuklar üzere özellikleriyle seyahat sırasında üst seviye konfor ve keyif yaşatıyor.

Ford ayrıyeten otellerdeki anahtar kartlardan ilham alan yenilikçi bir Dijital Anahtar sistemi geliştirdi. Dijital Anahtar, bir kart aracılığıyla kapıların kilitlenmesini/açılmasını ve aracın çalıştırılmasını sağlar. Bu ileri teknoloji filo müşterilerimiz için ülkü bir anahtar idare tahlilidir. Teslimat araçları, acil servisler yahut kiralama üzere birden fazla şoföre sahip şirketler için kullanım kolaylığı sağlar. NFC teknolojisinin kullanıldığı bu dijital anahtarların 2024 yılında sunulması planlanıyor. Araç sahiplerinin spor yahut açık hava aktiviteleri sırasında büyük bir anahtarlık yerine pratik, ince ve su geçirmez bir kart taşımasına imkan veren sistem araçlarını farklı şoförlerin kullandığı birden fazla şoföre sahip filo müşterilerimiz için de yarar sağlayabiliyor.

Tourneo Custom müşterileri Deluxe, Titanium, Titanium X versiyonları çeşitli model versiyonlarını değişik konfigürasyonlarla seçebiliyor: Tourneo’ların teknik özelliklerini şimdiye dek en kapsamlı biçimde bir ortaya getiren, serinin en üst modeli Titanium X. Standart özellikler ortasında 19 inç şık alaşım jantlar, tam matrix LED aydınlatma ve lüks Sensico sentetik deri koltuk döşemeleri sayılabiliyor. Her seri, farklı müşteri gereksinimlerine karşılık verecek halde sunulan güç aktarma sistemlerinden biriyle tercih edilebiliyor.

Tourneo Custom’ın geliştirilmiş özellikleri yetkinlikler ve performansta yapılan kıymetli güzelleştirmelerle destekleniyor. Aracın yeni mimarisi, daha düşük taban yüksekliği ve yeni bir entegre yan basamakla inip binmeyi ve yüklemeyi kolaylaştırırken kayar yan kapı ve art bagaj kapısı üzere sınıfının önderi özelliklerine de yardımcı oluyor.

Optimize edilen platform birçok versiyonda toplam yüksekliğin iki metrenin altına indirilmesini sağladı. Bu sayede Tourneo Custom segmentindeki araçların çoklukla giremediği garajlara ve katlı otoparklara erişim mümkün olurken güzelleştirilen aerodinamikle optimal verimliliğe ve rafine bir tarza katkıda bulunuyor.

Tamamen yine tasarlanan ve seri genelinde standart olan bağımsız bir art süspansiyon sistemine sahip şasinin sağladığı dinamik iyileştirmeler hem şoförlere hem yolculara daha konforlu sürüş ve kullanım rahatlığı sunuyor.

Her iş alanına uygun yüksek teknolojili iç tasarım

Yeni Tourneo Custom hem şahsî kullanıcılara hem üst seviye işletmelere hitap edecek etkileyici ve biçimli bir dizaynla yollarda kendini gösteriyor. Araç önde ve artta genişletilen görünümüyle yere sağlam ve istikrarlı basan, özgüvenli bir duruş sergiliyor.

Dinamik ve şık ön tasarım Tourneo markasının temelini oluşturan güçlü yetkinlikleri yansıtırken, tam elektrikli E-Tourneo Custom’ın eşsiz ızgara kaplaması, tam genişliği kaplayan görsel imzası ve dikkat alımlı LED farlarıyla teknolojisini ve performansını vurguluyor.

Sofistike olduğu kadar pratiklik sunan tasarım aracın içinde de devam ediyor. İki yahut üç koltuklu şık ön kabin; yüksek kaliteli gereçleri ve sade, çağdaş yüzeyleriyle teknoloji ve konforda ileriye hakikat yeni bir adımı temsil ediyor.

Gösterge panelinde ergonomik 13 inç dokunmatik ekran ve SYNC 4 bilgi ve cümbüş sistemi yer alıyor.8 Yeni dijital gösterge sezgisel, şoför odaklı bir kokpit yaratırken kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay ahengi standart olarak sunuluyor.9

Tourneo araçların, kullanıcıların etkin hayatlarını desteklemek için taşınabilir oturma ve çalışma alanı fonksiyonu de görmesi gerekiyor. Tourneo Custom da bir mühlet evvel lanse edilen yeni E Transit Custom’da tanıtılan tıpkı yenilikçi, eğimi ayarlanabilir direksiyon simidi ile sunuluyor. Bu sınıfına has özellik sayesinde direksiyon laptoplar ve tabletler için ergonomik bir çalışma alanı olarak kullanılabiliyor yahut tam katlanıp kullanışlı bir tablaya dönüşebiliyor.

Tasarım sürecindeki önceliklerden biri de kabin içindeki konforu ve hareket kolaylığını azamiye çıkarmaktı. Bu doğrultuda tüm araçlarda alt kısmı düz olan direksiyon simidi yer alıyor. Bu yuvarlatılmış kare biçim ve otomatik şanzımanlı araçlarda direksiyon sütununda konumlandırılan vites kolu daha fazla alan yaratmanın yanı sıra erişimi kolaylaştırıyor.

Ayrıca ön yolcu hava yastığının gösterge paneli yerine tavanda pozisyonlandırılması ile ön kabinde daha fazla alan ve saklama bölmesi de yaratıldı. Bu sayede laptoplar yahut A4 belge boyutundaki eşyalar konsoldaki kapalı saklama bölmesinde koruma edilebiliyor. Elektronik aygıtlar da artık kesim standardı olan AMPS montaj aparatlarıyla şoföre daha yakın bir pozisyona inançla yerleştirilebiliyor.

Müşteri gereksinimlerine uygun şanzıman ve motor seçenekleri

Yeni Tourneo Custom PHEV, uzun seyahatlerde verimli 2,5 litre Atkinson döngülü akaryakıtlı motorun esnekliğini sunmak için paralel bir hibrit sistem kullanıyor. Sistemin modülü olan elektrikli motor ve 11,8 kWh kullanılabilir batarya paketiyle 50 kilometreden uzun menzille kentlerin sıfır emisyon bölgelerinde saf elektrikli sürüş mümkün oluyor.

Ford, Tourneo Custom’ı elektrikli güç aktarma sistemlerinin yanı sıra 136 PS, 150 PS yahut 170 PS güce sahip en yeni kuşak EcoBlue dizel motor ve yeni yüksek verimli sekiz vitesli otomatik şanzıman yahut altı vitesli manuel şanzıman seçenekleriyle sunacak.

Yeni Tourneo Custom ayrıyeten dört tekerlekten çekiş seçeneğini tanıtarak her türlü hava şartına uygun araç arayan müşterilerin ve kamp alanlarına, plajlara ve topraklara erişmek isteyen araç sahiplerinin inancını artırıyor. Sistem, torku elektronik bir kaplin aracılığıyla akslar ortasında akıllı bir biçimde dağıtırken ayarlamalar 20 milisaniyeden kısa sürüyor. Bu sistem 136 PS ve 170 PS EcoBlue dizel motorlu ve otomatik şanzımanlı araçlar için sunuluyor. Daha fazla çekişe gereksinim duyan lakin manuel şanzımanı tercih eden araç sahipleri 136 PS ve 150 PS EcoBlue dizel motorlarda mekanik hudutlu kaydırmalı diferansiyeli tercih edebiliyor.

Tüm motor seçenekleri son derece rekabetçi çekme kapasitesine sahip. Dizel motorlu modeller 2.500 kilograma kadar frenli römork tartısını çekebiliyor. Bunun dışında yeni bir geri çekilebilir çeki çubuğu opsiyonel olarak sunuluyor, kullanılmadığı vakit yerine itilerek görülmemesi sağlanabiliyor.

Tourneo Custom, Ford’un en yeni ve ileri şoför dayanak sistemlerinden oluşan kapsamlı bir paket sunuyor. Şerit Ortalama özellikli Akıllı Adaptif Sürat Denetimi,10 Geri Fren Asistanı, Tam Faal Park Asistanı ve kentte daha kolay hareket için aracın etrafında geniş görüş sunan 360 derece kamera sistemi üzere kimi özellikler bu modelde birinci sefer kullanılıyor.

Ford Pro kapsamında şarjdan servise, yazılımdan finansa kadar uzanan uçtan uca hizmetlerin versiyonları önümüzdeki devirde Türkiye’de devreye alındığında Tourneo Custom da bu özellikleri destekleyecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu