Ekonomi

Faiz Artışı Sonrası Konut ve Araç Fiyatları Düştü

İktisatçı Doç. Prof., Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında beklenenin üzerinde faiz artışının ardından konut ve taşıt piyasasında fiyatların gerilemeye başladığını belirtti. Dr. Batuhan Tufaner, “Ancak küresel piyasalardaki gelişmeler uzun vadede bu dengeyi olumsuz etkileyebilir” dedi.

İktisatçı Doç. Konut ve araç piyasasındaki artışların önlenmesi için çeşitli tedbirlerin alındığını belirten Prof. Dr. Batuhan Tufaner, “Enflasyonun yanı sıra dövize bağlı maliyetlerin artması ve nüfus artışı da konut ve taşıt piyasalarında fiyat artışlarını körükleyen faktörler arasında yer alıyor. TCMB’nin faiz artırımının ardından, Konut ve taşıt piyasalarında fiyatlar düşmeye başladı. Döviz kurundaki istikrar ve faiz oranlarının yüksek olması konut ve taşıt piyasalarında fiyat artışlarını artırdı. Talebi düşük seviyelerde bıraktı. Ancak uzun vadede küresel piyasalardaki gelişmeler bu dengeyi olumsuz etkileyebilir” dedi.

“Kredi kampanyalarıyla talep ve fiyatlar yeniden artabilir”

İktisatçı Doç. İstanbul Beykent Üniversitesi’nden Prof. Dr., ABD’deki faiz artışlarına rağmen enflasyonun sürdüğünü ve resesyon endişelerinin sürdüğünü söyledi. Dr. Batuhan Tufaner, “Petrol fiyatlarındaki yükseliş küresel enflasyonu yeniden tetikleyecek en önemli faktörler arasında yer alıyor. Dolayısıyla 2024 yılında hem durgunluğun hem de enflasyonun görüleceği bir stagflasyon ortamına girmemiz mümkün. Bilgiler Önümüzdeki haftalarda küresel piyasalarda açıklanacak açıklamalar bu ihtimal konusunda aydınlatıcı olacaktır.” Ancak mart ayında yerel seçimler olacak. Politika yapıcılar seçimden önce konut veya taşıt kredisi kampanyası düzenlerse sınırlı talep ve fiyatlar yeniden yükselebilir” dedi. – İSTANBUL

haber-celikhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu