Teknoloji

Apple’den yeni hamle: iPhone’lar daha da akıllanacak!

Apple, iOS 18 iPhone güncellemesinin lansmanından sadece birkaç hafta önce ChatGPT üreticisi OpenAI ile bir anlaşmaya yaklaşıyor.

Bloomberg’in “konuya aşina kişilere” dayandırdığı haberine göre, OpenAI anlaşması Apple’ın iPhone’da firmanın yapay zeka teknolojisini kullanmasına olanak tanıyacak.

Apple’ın OpenAI ile görüştüğü haberi yeni değil. iPhone üreticisinin iOS 18’deki chatbot özellikleri için hem Google hem de ChatGPT sahibi ile görüştüğü zaten biliniyordu.

Ancak bu son raporun ardından, Apple’ın iOS 18 iPhone yapay zeka özelliklerinden bazıları için dışarıdan bir tarafla işbirliği yapma olasılığı giderek artıyor.

Peki, bu iPhone’unuzun güvenliği, gizliliği ve işlevselliği açısından ne anlama geliyor?

APPLE’IN YAPAY ZEKA STRATEJİSİ

Gizlilik ve güvenlik Apple’ın yapay zeka stratejisinin merkezinde yer alıyor. Ne de olsa iPhone üreticisinin reklamlarından biri şöyle diyor: “Gizlilik. Bu iPhone.”

Bu aynı zamanda iOS 18’de gelen tüm yapay zeka özelliklerinin de temelini oluşturuyor ve Apple mümkün olduğunca çok şeyi cihaz üzerinde işliyor.

Apple, en yeni iPad’lerde bulunan M4 çip gibi yapay zeka araçları için gerekli olan güçlü işleme kapasitesine sahip çipler üretmeye başladı bile. Bu sonbaharda iPhone 16 piyasaya sürüldüğünde, bu yeteneklere sahip olacak.

Apple, sunucularına kendi Mac sınıfı çiplerini yerleştirerek yapay zeka için bulut tabanlı yetenekler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacak. Son olarak, OpenAI ile yapılan ortaklık bir iPhone sohbet robotuna güç verebilir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu