Yaşam

Amazon’da dünya klasiği tütüne ‘tütün’ yasağı

İSTANBUL –Dünya devi haline gelen ve Türkiye pazarında değerli bir satış hacmine ulaşan Amazon, Kor Kitap’ın Ağustos 2022’de Türk okuyucuyla buluşturduğu Bulgar ve dünya edebiyatının klasik eserlerinden Tütün kitabını satıştan kaldırdı. .

Kor Kitap’a şunları söyledi: “Amazon.com.tr’de tütün ve tütün ürünleri satışına izin verilmiyor. Bu sorunu tespit edip bu kararı vermek için bir takım otomatik araçlar kullandık.” E-posta yoluyla açıklama yapıldı. Yayınevinin hatanın düzeltilmesi için yaptığı başvuru başarısızlıkla sonuçlandı. Amazon’dan: “İçinde yalnızca ‘tütün’ kelimesi geçtiği için satılamaz.” Cevap “Satışa sunulabilmesi için isimde başka ibarelerin bulunması gerekir” oldu.

‘YANLIŞLIĞIN DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUZ’

Kor Kitap Yayın Kurulu Üyesi Ferhat Sarı, algoritma hatasının bir an önce düzeltilmesini istediklerini, kitabın birçok satış platformunda satışa çıktığını ve herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtti. Eserin ilk baskısının gördüğü ilgiden dolayı kısa sürede tükendiğini belirten Sarı, “Elbette trajikomik bir durum. Görebildiğimiz kadarıyla iki cilt halinde yayınlanan Tobacco’nun eski baskısı, ‘Tobacco 1’ ve ‘Tobacco 2’ isimleri nedeniyle Amazon’da listeleniyor. “Edisyonumuz tek cilt olduğundan isimlendirmede sadece ‘Tütün’ ibaresi kullanılmıştır” dedi.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNE YÖNELİK YARDIM İŞLERİ SATIŞA ÇIKTI

Sigara tabakaları, sigara kutuları, tütün poşetleri, puro ve nargile gibi tütün ürünlerine ilişkin pek çok yardımcı ürün ve aksesuar Amazon’da satılıyor.

TÜTÜN KONUSU

Dimitar Dimov’un unutulmaz romanı Tütün, İkinci Dünya Savaşı öncesinde hızla yükselen ve dünya için önemli bir tehdit haline gelen Nazizm’in, Bulgar işbirlikçileri aracılığıyla ülkeyi ele geçirme sürecinde kurduğu ikiyüzlü ilişkileri, ölümcül rekabeti, entrika ve entrikaları gözler önüne seriyor. . Ayrıca kitapta işçi hareketi içindeki tartışmalar, Nazi işgalcilere karşı partizan mücadelesinin örgütlenmesi sırasında yaşananlar ve bu dönemde ülkeyi altüst eden çalkantılar anlatılıyor. İlk kez 1951 yılında yayımlanan roman, 1962 yılında Nikola Korabov tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

DIMITIR DIMOV KİMDİR?

25 Haziran 1909’da Lofça’da doğan Dimitar Dimov, çağdaş Bulgar edebiyatının önde gelen yazarları arasında yer alır. Yükseköğrenimini Sofya Veteriner Okulu’nda tamamlayan Dimov, Türkiye’de büyük ilgi gören Tütün adlı eserinin yanı sıra Direnen Ruhlar ve Tutku adlı eserlerini de Türkçeye çevirtti. Savaştan sonra Bulgar Komünist Partisi’ne katılan Dimov, 1966’da Bükreş’te öldü. Bulgaristan’daki birçok ilkokula adı verilen Dimov’un büstü de başkentteki bir parka dikildi. Tütün, Dimıtır Dimov, 756 sayfa, Kor Kitap, 2022.

gulyali-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu