Teknoloji

Amazon yağmur ormanlarının altında 2.000 yıllık kayıp şehirler bulundu

Lazer teknolojisi değerini kanıtlamaya devam ediyor. Ekvador’daki bir arkeolog ekibi bu teknolojiyi Amazon yağmur ormanlarının orman örtüsünün altına gizlenmiş yeni nesneler bulmak için kullandı. Binlerce höyük toprak keşfetti.

2.000 yıllık alanda, lidar adı verilen lazer teknolojisiyle görülebilen antik yollarla birbirine bağlanan yaklaşık 6.000 toprak platform bulunuyor. Associated Press’e göre bazı yapılar yaklaşık 20 yıl önce fark edilmiş olsa da son bulgular antik kentlerin gerçek ölçeğini ortaya koyuyor.

Lidar (Işık Algılama ve Mesafe Ölçümü), özellikle ormanlık alanlarda veya yapıları toprağın kapladığı yerlerde, antik yapıların havadan tespit edilmesinde büyük başarı elde etmiştir. 2021’de farklı bir arkeolog ekibi, Meksika’nın 30.000 mil karelik alanındaki yaklaşık 500 Orta Amerika yerleşim yerinin haritasını çıkarmak için lidar’ı kullandı ve bölge sakinlerinin yerleşimlerini nasıl organize ettiklerine dair bilgileri ortaya çıkardı. Aynı yıl, başka bir ekip, metropolün nasıl inşa edildiğini daha iyi anlamak için, modern Mexico City’nin kuzeydoğusundaki antik Orta Amerika şehri Teotihuacán’ı taramak için teknolojiyi kullandı. Ayrıca 2018 yılında bir arkeolojik ekip, antik Tikal kentinin kuzeyinde piramit de dahil olmak üzere 60.000’den fazla antik Maya yapısı buldu.

Son çalışmada araştırmacılar Ekvador’un Upano Vadisi’nde Bölgelerde büyük platformlar, plazalar, cadde ve yolların yanı sıra tarımsal drenaj sisteminin de bulunduğunu anlattılar. Araştırmacılar, yol sisteminin onlarca kilometre uzandığını, farklı kent merkezlerini birbirine bağlayarak bölgesel ölçekte bir ağ oluşturduğunu söylüyor. Bu yerleşimler M.Ö. 500’den MS 300 – MS 600’e kadar uzun süre kullanılmıştır.

Araştırmanın ortak yazarı arkeolog Antoine Dorison Açıklamada, çok şehirli ağın en az 10.000 kişilik bir nüfusa sahip olduğunu ve zirve noktasında bu sayının 30.000’e kadar çıkabileceğini söyledi. Yerleşim yerlerinde yaşayanlar Upano halkıÖyle olduğu söyleniyor.

Lidar aynı zamanda çağdaş alanları analiz etmek için de kullanılıyor; Geçen yıl Jeouzaysal Dünya Forumu’nda bir uydu şirketi, Lidar ile Dünya’nın haritasını çıkarmak için bir uydu takımyıldızı kullanma planlarını duyurdu. Görünen o ki zamanla bu lazer teknolojisinin olmadığı hiçbir antik kent kalmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu