Ekonomi

Altın ithalatında beyan zorunluluğu

Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kararı kapsamında ithal edilen altın ve gümüşe ilişkin bilgilerin gümrük idarelerine beyan edilmesi zorunlu olacak.

Kararın tebliği no. Türk parasının değerinin korunmasına ilişkin 32 sayılı Kanun ile kıymetli metal standartları ve rafinerilere ilişkin tebliğde paralel değişiklik öngören tebliğler Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Türk Parası Kıymetinin Korunmasına İlişkin Tebliğ’de yapılan değişikliğe göre; 40 kilogramı geçmeyen standart işlenmemiş altının veya 200 kilogramı geçmeyen standart işlenmemiş gümüşün Türkiye’de yerleşik ve DIR kapsamında kıymetli maden aracısı olmayan kişiler tarafından ithalatında, kıymetli madenin şekli, külçe/bar cinsi, ağırlığı, sayısı, rafineri ve rafineri ülke bilgilerinin gümrük idarelerine bildirilmesi zorunlu olacaktır.

Kıymetli maden standartları ve rafineriler hakkında tebliğde yapılan değişikliğe ilişkin aynı gazetede yapılan duyuru ile rafinerilerin faaliyetleri arasına söz konusu madenlerin ithalatı da eklendi.

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu