Ekonomi

ADNOC, Ruwais LNG projesinin %40’ını enerji devleriyle paylaşacak

Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC), Ruwais sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) projesinin %40 hissesini dört büyük enerji şirketi arasında paylaştırmaya hazırlanıyor: Shell, TotalEnergies, BP ve Mitsui. Her bir firmanın Birleşik Arap Emirlikleri’nin LNG üretimini önemli ölçüde arttırmayı hedefleyen girişimde %10’luk bir pay alması bekleniyor. Projenin 2028 yılı sonuna kadar yılda yaklaşık 9.6 milyon metrik ton üretmesi planlanıyor.

İçeriden bir yetkili, ADNOC’un başka bir ortağa %5’lik ek bir hisse teklif etme niyetinde olduğunu açıkladı, ancak spesifik ayrıntılar açıklanmadı. Ayrıca ADNOC, proje üretiminin yıllık 2 milyon metrik tonunu hissedarlara tahsis etmiştir. İlgili şirketlerin, esnekliği azalmış olsa da, piyasa fiyatının altında bir fiyattan alım yapmaktan fayda sağlaması bekleniyor.

Proje için nihai yatırım kararı Haziran ayında alındı ve bu girişim Shell ve TotalEnergies için Orta Doğu-Asya LNG ticaretinde stratejik bir hamle olarak konumlandırıldı. Şu anda yılda yaklaşık 6 milyon metrik ton LNG üreten ADNOC, kapasitesini 15 milyon metrik tona çıkarmayı hedefliyor. Bu genişleme, ADNOC’un gelecekteki büyüme için gaz, LNG, yenilenebilir enerji ve petrokimyaya odaklanma stratejisinin bir parçasıdır.

Özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından artan doğal gaz talebi, birçok Körfez ülkesini LNG operasyonlarını genişletmeye sevk etti. Özellikle Katar, önde gelen bir LNG ihracatçısı olarak statüsünü sağlamlaştıracak olan Kuzey Sahası projesinin genişletildiğini duyurdu.

ADNOC ayrıca Almanya’nın EnBW ve Securing Energy for Europe (SEFE) şirketlerinin yanı sıra Çin’in ENN Natural Gas şirketiyle de tedarik anlaşmaları imzaladı. Ruwais LNG projesinin bölgedeki temiz enerjiyle çalışan ilk LNG ihracat tesisi olması bekleniyor. ADNOC, Shell, BP ve TotalEnergies temsilcileri hisse tahsisi konusunda yorum yapmayı reddederken, Mitsui yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

keskinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu