Teknoloji

ABD’deki otomotiv krizinde yeni gelişme!

Sendikadan yapılan açıklamada, GM ile otomotiv işçilerine “rekor ekonomik kazanç” sağlayan tarihi bir geçici anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Açıklamada, GM ile yapılan anlaşmanın, Ford ve Stellantis ile yapılan anlaşmalar gibi “rekor kârları rekor sözleşmeye dönüştürdüğü” ve GM personelinin son 22 yılda aldıkları baz fiyat artışlarından daha fazlasını sağladığı belirtildi.

Açıklamada, anlaşmayla 2028 Nisan ayına kadar baz ücrete yüzde 25 oranında zam yapılmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada birçok kişinin GM’nin yüz binlerce emeklisi için hiçbir zaman daha fazla kaynak ayırmayacağını düşündüğü ancak anlaşma gereği GM’nin mevcut emeklilere ve hayatta kalan eşlerine 500 dolarlık 5 ödeme yapmayı kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu anlaşmanın onay süreci devam ederken GM çalışanlarının işlerine dönecekleri belirtildi.

– İlk kez üç otomobil şirketinin işçileri birlikte greve çıktı.

UAW’nin Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin çalışanın yeni sözleşmesine ilişkin yaptığı görüşmelerde, mevcut sözleşmenin bitiş tarihi olan 14 Eylül’e kadar anlaşmaya varılamaması üzerine, Michigan’daki 3 fabrikada yaklaşık 13 bin işçi greve gitme kararı aldı. , Missouri ve Ohio.

Böylece otomotiv işçilerinin büyük otomobil üreticilerini hedef alan grevi 15 Eylül’de başlamış, sendikanın 88 yıllık tarihinde ilk kez üç otomobil firmasının çalışanları birlikte greve gitmişti.

UAW, şirketlerle yaptığı pazarlık sürecinde grevi farklı fabrikaları ve modül dağıtım merkezlerini de kapsayacak şekilde genişletirken, ABD’de otomotiv sektöründe grev yapan toplam işçi sayısı 45 bini aştı.

Öte yandan Michigan merkezli ekonomik danışmanlık firması Anderson Economic Group (AEG), “Ayağa Kalk” grevine ilişkin son analizinde grevin maliyetinin 5 haftada 9,3 milyar doları aştığını bildirdi.

Sendika, 26 Ekim’de Ford ile, 28 Ekim’de ise Stellantis ile süresiz anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu