Haber

ABD Başkanı Joe Biden, Papa Francis ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail-Filistin çatışmasını görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail-Filistin çatışmasındaki son gelişmeleri ele aldı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Lider Biden’ın Papa ve Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Açıklamada, Biden’ın Papa ile görüşmesi sırasında “Hamas’ın İsrailli sivillere yönelik barbarca saldırısını kınadığı ve Gazze’deki sivillerin korunması gerektiğini vurguladığı” ve iki başkanın, bölgede tırmanan gerilimin bir an önce durdurulması konusunda mutabakata vardığı bildirildi. engellendiğini ve Ortadoğu’da kalıcı barış için çalışmaları gerektiğini söyledi. .

Biden, Netanyahu ile görüşmesinde “Gazze’deki ihtiyaç sahibi Filistinliler için gönderilen iki insani yardım konvoyunu memnuniyetle karşıladığını” belirterek, iki liderin Gazze’ye insani yardımların devam edeceğini doğruladığını belirtti.

Açıklamada, Biden’ın, 2 ABD vatandaşı rehinenin serbest bırakılması konusunda İsrail’in verdiği destekten dolayı takdirini ifade ettiği, Biden ile Netanyahu’nun “ABD vatandaşları da dahil olmak üzere Hamas’ın elindeki tüm rehineleri ve isteyenleri serbest bırakma konusunda mutabakata vardığı” belirtildi. Gazze’den ayrılmak.” Kendisinin “ABD vatandaşlarının ve diğer sivillerin güvenli geçişini sağlamaya yönelik devam eden çabalardan” bahsettiği aktarıldı.

Biden sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da şunları söyledi:

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 18 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 24 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu